• pt.. gru 1st, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Połączenie wirtualnej rzeczywistości z innowacyjną mechaniką gry: rewolucja dla niewidomych i słabowidzących graczy

  ByAdrian Przechewka

  lis 12, 2023
  Połączenie wirtualnej rzeczywistości z innowacyjną mechaniką gry: rewolucja dla niewidomych i słabowidzących graczy

  Studenci z Uniwersytetu w Aalborgu opracowali przełomową grę, która kwestionuje pogląd, że gry wideo są niedostępne dla niewidomych i słabowidzących. Gra „Hot Potato” łączy technologię wirtualnej rzeczywistości z innowacyjną mechaniką rozgrywki, otwierając nowe możliwości dla osób takich jak Nicolai Svendsen.

  W tej immersyjnej grze, gracze korzystają z gogli do wirtualnej rzeczywistości, słuchawek i kontrolerów do poruszania się i interakcji z wirtualnym środowiskiem. Pomimo tego, że tradycyjna konfiguracja VR opiera się głównie na wskazówkach wizualnych, ta gra rewolucjonizuje doświadczenie, wprowadzając elementy takie jak dźwięk 3D i wibracje, które prowadzą niewidomych graczy.

  Maja Østergaard, jedna z trzech studentów odpowiedzialnych za ten przełomowy projekt, wyjaśnia swoje motywacje: „Chcieliśmy stworzyć inkludujące doświadczenie, które mogłoby przynieść radość i rozrywkę do codziennego życia osób niewidomych. Dzięki temu projektowi udowodniliśmy, że niewidomi ludzie mogą poruszać się po wirtualnych światach, korzystając z dźwięków i wibracji, co ma znaczące implikacje nie tylko dla gier, ale także dla edukacji i nauki”.

  Nicolai Svendsen, 33-letni mężczyzna od urodzenia niewidomy, opisuje swoje doświadczenie gry w „Hot Potato” jako naprawdę immersyjne: „Czuję, jakbym naprawdę żył grą. Słyszę, gdzie jest piłka i używam głowy i kontrolera, aby się zorientować”. Ta gra nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również służy jako narzędzie poprawiające jakość życia dla około 30 000 osób słabowidzących w Danii.

  Poprzez skupienie się na tworzeniu gry zamiast narzędzia edukacyjnego, studenci zrozumieli, jak ważne jest dostosowanie się do zainteresowań gierkowiczów słabowidzących. Jak wyjaśnia Maja Østergaard, „Mamy nadzieję stworzyć poczucie inkluzji i wprowadzić zabawę do ich codziennego życia. Teraz mają możliwość doświadczenia gier w wirtualnej rzeczywistości, zamiast tylko oglądania telewizji czy tradycyjnych gier komputerowych”.

  Dla Nicolai Svendsena, który zawsze pragnął grać w te same gry co jego przyjaciele, jest to moment przełomowy. Tradycyjne gry komputerowe zaprojektowane dla osób widzących stanowią duże wyzwanie dla niewidomych osob, jeśli chodzi o orientację i rozgrywkę. Jednak technologia VR oferuje transformacyjne doświadczenie, umożliwiając łatwiejsze poruszanie się i orientację w wirtualnym świecie.

  Patrząc w przyszłość, twórcy mają nadzieję udostępnić grę wszystkim, oferując ją jako bezpłatne pobranie. W rezultacie ich innowacja ma potencjał do zdefiniowania krajobrazu gier, zapewniając, że osoby słabowidzące mogą uczestniczyć i cieszyć się światem gier wideo jak nigdy dotąd.