Wystawa „Van Gogh w Auvers-sur-Oise: Ostatnie miesiące” w Muzeum d’Orsay

Wystawa „Van Gogh w Auvers-sur-Oise: Ostatnie miesiące” w Muzeum d’Orsay

Muzeum d’Orsay w Paryżu zaprezentuje przełomową wystawę pt. „Van Gogh w Auvers-sur-Oise: Ostatnie miesiące” w październiku. Ta wystawa, we współpracy z VIVE Arts, wprowadza odbiorców w niezwykłe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, skupione wokół wysokorozdzielczego skanu palety malarskiej Vincenta van Gogha z ostatnich miesięcy jego życia.

Publiczność będzie miała bezprecedensową możliwość eksplorowania głównych dzieł van Gogha z ostatnich miesięcy jego życia. Ta pełna immersji podróż przeniesie widzów do jadalni z końca XIX wieku należącej do Dr. Gachet, gdzie Marguerite, córka Dr. Gachet, pozowała jako jedna z ostatnich portretowych modeli van Gogha. Paleta sama w sobie pozostała w posiadaniu Marguerite aż do momentu jej przekazania do państwa francuskiego w 1951 roku.

Narracja głosu Marguerite będzie prowadzić uczestników przez barwny krajobraz, ukazujący charakterystyczne użycie techniki impasto i żywą paletę kolorów, będące integralnymi aspektami ruchu impresjonistycznego. Towarzyszyć tej narracji będą transkrypcje fortepianowe Franz Liszta oper Richarda Wagnera, odzwierciedlając sentyment van Gogha do tego kompozytora i dodając jeszcze większej wartości artystycznej temu doświadczeniu.

VIVE Arts, globalna inicjatywa wspierająca artystów i instytucje kulturalne w eksploracji technologii immersyjnych, ma na celu tworzenie przełomowych doświadczeń cyfrowych, które zachowują dziedzictwo kulturowe, otwierają nowe formy opowiadania historii i angażują szerszą publiczność. Od 2017 roku VIVE Arts współpracowało z ponad 60 instytucjami kulturalnymi na całym świecie, w tym z renomowanymi placówkami takimi jak Luwr, Musée de l’Orangerie, V&A i Tate Modern.

To doświadczenie wirtualnej rzeczywistości oferuje wyjątkową możliwość zagłębienia się w ostatnie miesiące życia Van Gogha, eksplorując jego obrazy w sposób wcześniej niemożliwy. Łączy innowacje technologiczne z artystyczną aprecjacją, zapewniając nową perspektywę do docenienia piękna i talentu jednego z najbardziej cenionych artystów w historii.

Definicje:
– Technika impasto: technika malarska polegająca na grubym nakładaniu farby, tworząca teksturalną powierzchnię
– Paleta: zakres kolorów używanych przez artystę

Źródła informacji:
– Muzeum d’Orsay: https://www.musee-orsay.fr/en/
– VIVE Arts: https://www.vive.com/eu/arts/