Unity wycofuje się z polityki opłat dla deweloperów

Unity wycofuje się z polityki opłat dla deweloperów

Unity, popularny silnik do tworzenia gier, niedawno spotkał się z krytyką ze strony deweloperów z powodu planowanych zmian w polityce opłat. Firma początkowo ogłosiła, że będzie pobierać opłatę za grę po przekroczeniu pewnego rocznego przychodu i liczby uruchomień. Ta decyzja nie spodobała się społeczności inżynierów oprogramowania i Unity musiało wycofać się ze swoich planów.

Minimalne progi określone przez Unity obejmowały przychód w wysokości 200 000 dolarów i 200 000 instalacji dla Unity Personal i Unity Plus, lub 1 milion dolarów sprzedaży i 1 milion instalacji dla Unity Pro i Unity Enterprise. Jednak deweloperzy wyrazili swoje niezadowolenie z tych nowych opłat, co skłoniło zarząd Unity do przeprosin za wywołane zamieszanie.

Podczas zebrania w siedzibie Unity, dyrektorzy ogłosili swoje zaktualizowane plany, mające na celu ograniczenie opłat do 4 procent przychodów z gry dla deweloperów generujących 1 milion dolarów sprzedaży. Ponadto, liczniki instalacji nie będą miały charakteru retrospektywnego. CEO firmy, John Riccitiello, wyjaśnił, że te zmiany mają na celu zwiększenie przychodów od najważniejszych klientów Unity, podczas gdy większość użytkowników nie będzie znacząco dotknięta.

Warto zauważyć, że Garry Newman, twórca Garry’s Mod, wyraził swoje frustracje, podkreślając, że deweloperzy zostali zaskoczeni tymi zmianami. Podkreślił fakt, że wielu deweloperów wybrało silnik Unity ze względu na jego system płatności, który nie obejmował dodatkowych opłat. Mark Whitten, przedstawiciel Unity, uznał konieczność lepszej komunikacji z klientami i partnerami w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Unity uważa, że ​​komunikacja mogła być lepiej prowadzona, ale firma zdaje sobie sprawę, że zmiana polityki opłat stanowi istotną transformację dla jej modelu biznesowego. W przyszłości Unity zobowiązuje się do rozpatrzenia uwag i słuchania swojej społeczności deweloperów, aby zapewnić silniejsze relacje.