Unity przeprasza za politykę opłat za uruchomienie gier

Unity przeprasza za politykę opłat za uruchomienie gier

Unity, popularny silnik gier, wystosował przeprosiny po tygodniu zamieszania i kontrowersji związanych z nową polityką opłat za uruchomienie gier. Zgodnie z tą polityką, programiści korzystający ze wspomnianego silnika będą płacili opłatę za każdą instalację ich gry powyżej określonego progu.

Na początku Unity stwierdziło, że opłatę tę poniosą platformy partnerskie, takie jak Xbox Game Pass czy Apple Arcade, a nie sami programiści. Niezależni twórcy byli jednak najgłośniejszymi krytykami tej polityki, argumentując, że będzie to dla nich poważnym obciążeniem finansowym.

Unity spotkało się z natychmiastową falą krytyki w mediach społecznościowych, szczególnie na pytania dotyczące audytu i monitorowania instalacji omijało odpowiedzią. Sytuacja stała się jeszcze bardziej negatywna, gdy wyszło na jaw, że dyrektor generalny Unity, John Riccitiello, sprzedał 2000 akcji firmy w tygodniu poprzedzającym ogłoszenie polityki. W odpowiedzi na to Unity zostało zmuszone do zamknięcia dwóch biur z powodu wiarygodnych groźb śmierci, które rzekomo pochodziły od niezadowolonego pracownika.

Starając się naprawić sytuację, Unity twierdziło, że miało miejsce nieporozumienie i że szczegóły polityki nie zostały odpowiednio przekazane. W tym celu firma przeprowadziła przegląd swoich opcji i w poniedziałek rano wydała oficjalne przeprosiny za pośrednictwem swojego konta w mediach społecznościowych.

W poście z przeprosinami Unity przyznało, że ogłoszenie polityki opłat za uruchomienie gier wywołało zamieszanie i niepokój. Firma zapewniła programistów, że aktywnie słucha opinii członków społeczności, klientów i partnerów, i wprowadzi zmiany w polityce. Unity obiecało udzielić aktualizacji w ciągu kilku dni.

Odpowiedź ze strony społeczności deweloperów jest oczekująca. Szczególnie australijskie media gier wyróżniły wpływ zmian polityki Unity na tamtejszą branżę. Dla mniejszych twórców polegających na Unity, zaproponowane zmiany stanowiłyby poważny cios dla ich działań, zwłaszcza że dopiero zaczęli zdobywać fundusze rządowe.

Deweloperzy z całego świata z niecierpliwością czekają, aby Unity ujawniło konkretne zmiany polityki w odpowiedzi na szeroko krytykowaną sytuację. To ogłoszenie prawdopodobnie będzie miało istotny wpływ na przyszłość tworzenia gier przy użyciu silnika Unity.