• czw.. lis 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Zarządzani dostawcy łączności – klucz do prostego połączenia IoT na całym świecie

  ByAdrian Przechewka

  lis 21, 2023
  Zarządzani dostawcy łączności – klucz do prostego połączenia IoT na całym świecie

  Rozwój technologii internetu rzeczy (IoT) znacząco przekształcił krajobraz biznesowy, wzmagając potrzebę poprawy doświadczenia klienta, oszczędności kosztów i zwiększenia zwrotu z inwestycji (ROI). W miarę jak przedsiębiorstwa coraz częściej wprowadzają inicjatywy IoT, najnowsze postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) ponownie rozbudziły zainteresowanie potencjałem bezprzewodowego IoT w zakresie dostarczania korzyści. Jednak dla przedsiębiorstw działających na wielu rynkach krajowych znalezienie odpowiednich rozwiązań łączności bezprzewodowej pozostaje skomplikowanym wyzwaniem. Zasięg sieci bezprzewodowej jest fragmentaryczny i różni się w zależności od kraju i operatora. Nawiązanie współpracy technicznej i handlowej z wieloma operatorami sieci komórkowych nie jest wykonalne dla większości przedsiębiorstw, które często nie mają doświadczenia w branży telekomunikacyjnej. Dodatkowo wdrażanie różnych kart SIM na każdym rynku generuje znaczne koszty, wydłuża czas wejścia na rynek i zagraża marżom zysku, stanowiąc w końcu zagrożenie dla modelu biznesowego IoT.

  Rozwiązaniem tych problemów jest współpraca z specjalistycznymi dostawcami zarządzanych usług łączności, co oferuje znaczące korzyści dla dostawców IoT i integratorów systemów. Dzięki wykorzystaniu relacji z wieloma operatorami w każdym kraju i dostępowi do różnych technologii sieciowych, ci dostawcy umożliwiają płynne połączenie urządzeń na całym świecie na podstawie jednej umowy. Frédéric Mathieu, dyrektor zarządzający Ameryką w BICS, podkreśla rolę dostawców zarządzanych usług łączności w uproszczeniu łączności bezprzewodowej IoT.

  Ważnym elementem przyszłych globalnych wdrożeń IoT jest pojawienie się wielokrotnych identyfikatorów abonenta sieci mobilnych (IMSI) w jednej karcie eSIM. Międzynarodowy identyfikator abonenta mobilnego (IMSI) jest używany przez operatorów do identyfikacji podłączonych do ich sieci urządzeń. Dzięki podejściu wielokrotnych identyfikatorów (multi-IMSI) można przechowywać wiele profili operatora na jednej karcie eSIM. Rozwiązanie SIM dla IoT (SIM for Things) firmy BICS zawiera inteligentny program, który łączy urządzenia z optymalną dostępną siecią w dowolnym kraju lub lokalizacji, eliminując konieczność fizycznego ingerowania. Ta technologia umożliwia zarządzanie urządzeniami na całym świecie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem jednego portalu.

  Zarządzanie energią to kolejny kluczowy czynnik w wdrożeniach IoT opartych na urządzeniach zasilanych baterią. Minimalizowanie czasu rejestracji urządzenia w sieci jest istotne dla maksymalizacji oszczędności energii. SIM dla IoT firmy BICS został zaprojektowany w celu skrócenia czasu ponownej rejestracji i uzyskania szybszej rotacji sieci, zapewniając wydajne zużycie energii przez połączone urządzenia.

  Ponadto, zdolność bezproblemowego przełączania sieci odgrywa istotną rolę w utrzymaniu stałego połączenia między różnymi operatorami i regionami. Na rynku USA, gdzie przydziały spektralne i charakterystyki transmisji różnią się w zależności od operatora, dostęp BICS do siedmiu sieci zapewnia istotne wsparcie dla zastosowań IoT.

  Aby przedsiębiorstwa mogły skutecznie wykorzystać ogromny wolumen danych generowanych przez połączone urządzenia i systemy, konieczne jest zintegrowanie ich z istniejącymi procesami biznesowymi. Dostawcy zarządzanych usług łączności, którzy oferują bezpośrednie i bezpieczne połączenia do głównych platform chmurowych, takich jak AWS, Azure i Google Cloud, z mocnymi umowami SLA, umożliwiają przedsiębiorstwom optymalizację działalności i czerpanie wartościowych wniosków z danych.

  Ponadto, dostawcy zarządzanych usług łączności dają możliwość producentom urządzeń IoT, integratorom systemów i dostawcom modułów łączności przejście do modelu biznesowego „as a service”, oferując rozwiązania IoT jako usługi dodane. Nawet operatorzy sieci komórkowych mogą wykorzystać zasięg istniejących dostawców łączności, aby poszerzyć swoje międzynarodowe zasięgi i stać się globalnymi dostawcami usług IoT.

  Podsumowując, dostawcy zarządzanych usług łączności odgrywają kluczową rolę w uproszczeniu łączności bezprzewodowej IoT dla przedsiębiorstw działających na różnych rynkach. Współpraca z tymi dostawcami pozwala firmom wykorzystać pełny potencjał IoT, poprawić doświadczenie klienta, zmniejszyć koszty i osiągnąć znaczący zwrot z inwestycji.