Shadow Gligar w Pokémon GO: czy oczyszczanie jest wartościowe?

Shadow Gligar w Pokémon GO: czy oczyszczanie jest wartościowe?

Forma cienia Pokémonów jest unikalnym mechanizmem w grze Pokémon GO, który można spotkać podczas walki z drużyną Team GO Rocket lub poprzez rajdy. Te Pokémony mają czerwone oczy i fioletowy dym wokół siebie. Posiadają one zwiększone statystyki ataku i obniżone statystyki obrony, co może być korzystne lub niekorzystne w zależności od tego, jak i gdzie są wykorzystywane.

Aktualizacja z września 2023 roku wprowadziła Shadow Gligara do 3-gwiazdkowych rajdów w Pokémon GO. Gracze mają możliwość oczyszczenia złapanego Shadow Gligara w interfejsie gry, ale czy oczyszczenie jest korzystną decyzją dla nowszych i bardziej doświadczonych graczy, może być trudne do ustalenia.

Przed podjęciem decyzji o oczyszczeniu Shadow Pokémon, takiego jak Gligar, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zmiany w jego statystykach. Shadow Pokémon otrzymuje 1,2-krotny bonus ataku i 0,8-krotny debuff obrony. Jeśli Pokémon ma słabe statystyki obronne, ale duży potencjał ofensywny, oczyszczenie go może być korzystne. Jednak jeśli Pokémon ma dobrą obronę, ale brakuje mu presji ataku, lepiej go zatrzymać w formie cienia.

Gligar ma bazową statystykę obrony wynoszącą 184, wytrzymałość 163 i atak 143. Efekt Shadow zmienia jego statystyki na: obrona 147.2, wytrzymałość 163 i atak 171.6. Pomimo obniżonych statystyk obronnych, Shadow Gligar dzięki dobrej statystyce punktów życia (HP) może wytrzymać ataki, co sprawia, że jego wzmacniany atak jest bardziej wartościowy.

Wszystkie Shadow Pokémony w Pokémon GO mają na stałe atak ładowany Frustration, który nie jest idealny do walki. Jednak po oczyszczeniu Shadow Pokémony otrzymują atak Return, który ma duże wyjściowe obrażenia. To sprawia, że oczyszczony Gligar jest bardziej przydatny w walce. Dodatkowo, można nauczyć Shadow Gligara drugiego ataku ładowanego, ale wiąże się to z dużymi kosztami w postaci Gwiazd Pyłu i Cukierków.

Oczyszczenie Pokémona w Pokémon GO zwiększa każdą z jego IV o jeden punkt. Jednak jeśli szukasz Shadow Gligara do walk PvP, uzyskanie odpowiednich wartości IV poprzez oczyszczenie może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Na koniec, koszt oczyszczenia dla Shadow Pokémonów jest wyższy niż dla zwykłych form, podczas gdy koszt dla oczyszczonych form jest niższy. Shadow Gligar jest znany jako silny Pokémon, co sprawia, że warto zainwestować dodatkowy czas w zdobywanie Cukierków Gligara, zamiast go oczyszczać w celu oszczędności.

Wniosek – oczyszczenie Shadow Gligara w Pokémon GO daje korzyści krótkoterminowe, podczas gdy zatrzymanie go w formie cienia daje korzyści długoterminowe. Zaleca się zachowanie Shadow Gligara na przyszłość i oczyszczenie jednego do natychmiastowego użycia. Jednak jeśli musisz dokonać wyboru, najlepiej jest zatrzymać Shadow Gligara w jego formie cienia.