• niedz.. gru 3rd, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Spadek rentowności obligacji w USA pozytywnie wpływa na rynek

  ByKamil Dominiak

  lis 21, 2023
  Spadek rentowności obligacji w USA pozytywnie wpływa na rynek

  Rentowności obligacji w USA ostatnio odnotowały znaczący spadek, który był wynikiem udanego przetargu na 20-letnie papiery wartościowe. Rentowność 20-letnich obligacji spadła z poziomu 5,40% do 4,70%, podczas gdy rentowność 10-letnich papierów przekroczyła poziom 4,40%. Ten spadek w długoterminowych rentownościach w stosunku do rentowności krótkoterminowych spowodował poszerzenie się różnicy między nimi na krzywej dochodowości w USA, co wywołało obawy o możliwość recesji.

  Inwestorzy akceptują niższe stopy zwrotu z obligacji o dłuższym terminie wykupu, co wskazuje na większe prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego i recesji. W rezultacie szanse na przeprowadzenie obniżki stóp procentowych przez Federal Reserve w najbliższej przyszłości znacznie wzrosły. Kontrakty na fundusze Federal Reserve obecnie wyceniają wyższe prawdopodobieństwo obniżki stóp na majowym posiedzeniu.

  Warto zauważyć, że sukces przetargu na 20-letnie obligacje nastąpił po uniknięciu zamknięcia rządu federalnego, co zmniejszyło ryzyko kolejnej obniżki ratingu. Ten korzystny wynik wyjaśnia, dlaczego przetarg przyniósł lepsze rezultaty niż wcześniejsze przetargi na 10-letnie i 30-letnie obligacje, przeprowadzone przed najnowszym raportem CPI w USA i w niepewności dotyczącej ewentualnego zamknięcia rządu.

  Patrząc w przyszłość, nie oczekuje się, że publikacja protokołów Federal Reserve będzie miała znaczący wpływ na handlowców obligacjami. Protokoły będą przypomnieniem, że spadek długoterminowych rentowności był kluczowym czynnikiem decydującym o decyzji Fedu o utrzymaniu stóp procentowych na najnowszym posiedzeniu. Spadek rentowności sygnalizuje potrzebę czujności ze strony Federal Reserve.

  Skutki spadających rentowności nie ograniczają się tylko do USA. Europejski Bank Centralny (ECB) również wyraża obawy dotyczące możliwości obniżki stóp procentowych z powodu zakładanych słabości gospodarczych. Pomimo tych ostrzeżeń rentowności w Europie nadal spadają, a światowe giełdy, w tym indeks Stoxx 600 i S&P500, osiągają nowe szczyty.

  W obliczu tych dynamik rynkowych firma Nvidia, czołowy producent chipów, zamierza ogłosić wyniki finansowe po zamknięciu dzisiejszej sesji. Firma dąży do przekroczenia własnej prognozy sprzedaży w wysokości 16 miliardów dolarów w trzecim kwartale. Popyt na układy Nvidia pozostaje silny, co daje potencjał do znaczącego wzrostu. Jednak wyzwania takie jak wojna handlowa między USA a Chinami i ograniczenia w eksporcie chipów do Chin mogą wpływać na przyszłe prognozy sprzedaży.

  Ogłoszenie wyników finansowych przez Nvidia może przynieść zmienność na rynku. Handel opcjami wskazuje na potencjalną zmienność wynoszącą około 8% w odpowiedzi na raport z wynikami. Pozytywne rezultaty mogą spowodować wzrost wartości akcji Nvidia, podczas gdy wyniki mniej imponujące mogą prowadzić do znacznego zysku. Psychologiczny poziom 500 dolarów jest kluczowym poziomem do obserwacji w przypadku spadku wartości akcji.

  Oprócz Nvidia, inne firmy, takie jak HP, Lowe’s i Best Buy, również mają ogłosić dzisiaj swoje wyniki finansowe. Oczekuje się spowolnienia sprzedaży z powodu osłabienia konsumenckiego i wydatków korporacyjnych dla tych firm.

  Podsumowując, wpływ spadającej rentowności na obligacje oraz nadchodzące ogłoszenie wyników finansowych przez Nvidia to dwa kluczowe czynniki do obserwowania w obecnym środowisku rynkowym.