• wt.. lis 28th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  VR i AR: Rewolucja w przestrzeni obliczeniowej

  ByMarta Bryła

  lis 20, 2023
  VR i AR: Rewolucja w przestrzeni obliczeniowej

  Przestrzeń obliczeniowa znajduje się na granicy rewolucji, a postęp technologiczny otwiera drzwi do nowych, wciągających doświadczeń. Pomimo zyskującej popularności wirtualnej rzeczywistości skoncentrowanej na grach, przyszłość niesie ze sobą jeszcze większy potencjał, gdy wirtualna rzeczywistość stanie się nieodróżnialna od „rzeczywistej rzeczywistości”. Jednocześnie główne firmy technologiczne rywalizują o swoje miejsce na rynku, rozwijając urządzenia z rozszerzoną rzeczywistością (AR), które potencjalnie mogą zastąpić smartfony.

  Jednym z wartościowych osiągnięć w tej dziedzinie jest ostatnie zaprezentowanie przez firmę Meta swojego prototypowego zestawu słuchawkowego VR o nazwie „Butterscotch”. Urządzenie to porusza dwa kluczowe problemy, które dotychczas utrudniały realistyczne doświadczenie związane z VR: widoczność pikseli oraz konflikt między dopasowaniem skierowania wzroku a oddaleniem. Dzięki systemowi wyświetlania zbliżonemu do rozdzielczości siatkówki rzeczywiosc komputerową Butterscotch eliminuje tzw. „efekt siatki ekranu” spowodowany widocznymi pikselami. Ponadto, wykorzystuje on kamery podczerwieni i dynamicznie regulowane soczewki, aby dostosować ostrość wyświetlaczy do ruchów oczu użytkownika, zapewniając bardziej naturalne i wciągające doświadczenie wizualne.

  Choć wysiłki firmy Meta zasługują na uznanie, to nie są jedyni w dążeniu do przełomowych technologii VR. Fiński specjalista VR, Varjo, zastosował swoje unikalne podejście, w którym korzysta z wyższej rozdzielczości mikroekranów plamki żółtej, zapewniających wyjątkową jakość obrazu. Chociaż te luksusowe zestawy słuchawkowe są obecnie kosztowne, jest możliwe, że podobna technologia stanie się bardziej dostępna, gdy rynek ewoluował w ciągu najbliższej dekady.

  Ponadto wykorzystanie dużych mikroekranów o dużej gęstości i renderowania skoncentrowanego za pomocą plamki żółtej wykazuje obietnicę w zakresie redukcji wymagań dotyczących mocy obliczeniowej, jednocześnie zachowując jakość obrazu. Ostatnie postępy technologiczne w zakresie wyświetlaczy OLED na krzemie, jak to wykazują firmy takie jak BOE, sugerują przyszłość, w której OLED-y zastąpią LCD jako dominującą technologię wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości.

  Patrząc w przyszłość, kształt urządzeń VR w 2034 roku prawdopodobnie będzie obejmował różne funkcje zaprezentowane w Butterscotchu, w tym dynamiczną korektę dystorsji opartą na zdolnościach śledzenia oczu. Te innowacje nie tylko zwiększą wrażenia wizualne i komfort w doświadczeniach VR, ale również odblokują możliwości zastąpienia tradycyjnych stanowisk pracy przez zestawy słuchawkowe VR.

  Podczas gdy VR nadal się rozwija, rośnie również popularność rzeczywistości rozszerzonej. Duże firmy technologiczne wkraczają na ten rynek, z wyróżniającymi się Apple Vision Pro słuchawkami. To jednak dopiero początek dla Apple, które zamierza konkurować na rynku AR. Długoterminowa wizja tych gigantów technologicznych obejmuje tworzenie urządzeń AR, które mogą w przyszłości zastąpić smartfony.

  Podsumowując, przestrzeń obliczeniowa jest na progu przełomowego okresu. W miarę jak VR staje się bardziej realistyczny i wciągający, a urządzenia AR pojawiają się na pierwszym planie, sposób, w jaki korzystamy z technologii, przechodzi głęboką transformację. Przyszłość niewątpliwie przyniesie ekscytujące postępy w przestrzeni obliczeniowej, rewolucjonizując sposób, w jaki postrzegamy i angażujemy się w nasz cyfrowy świat.