• śr.. lis 29th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Wzrastające interesy inwestorów instytucjonalnych w Nvidia, mimo malejącej miłości funduszy hedgingowych

  ByMarta Bryła

  lis 21, 2023
  Wzrastające interesy inwestorów instytucjonalnych w Nvidia, mimo malejącej miłości funduszy hedgingowych

  Nvidia, renomowany producent superszybkich układów scalonych, które napędzają zaawansowane modele językowe odpowiedzialne za ludzkie pisanie ChatGPT, był ulubieńcem funduszy hedgingowych. Jednak ostatnie trendy wskazują na ochłodzenie uczucia między funduszami hedgingowymi a Nvidia. Chociaż firma była kiedyś piątym najczęściej posiadanym akcjonariuszem przez fundusze hedgingowe, niektórzy z największych graczy w branży znacznie zmniejszyli swoje pozycje.

  Lone Pine Capital, Third Point, Viking Global Investors i Sculptor Capital to tylko niektóre z wybitnych funduszy, które sprzedały swoje udziały Nvidia. Warto zauważyć, że Lone Pine Capital sprzedał 641 649 udziałów, podczas gdy Third Point pozbył się 500 000 akcji. Znikające zainteresowanie tych prominentnych funduszy hedgingowych sugeruje zmianę strategii inwestycyjnych i priorytetów.

  Co ciekawe, Lone Pine, Third Point i Viking Global początkowo nabyły swoje pozycje w Nvidia w drugim kwartale, gdy akcje już zyskały imponujące 175 procent w ciągu roku. Jednak wyniki spółki w kolejnym kwartale były słabe, zaledwie 2,8-procentowy wzrost po znacznym wzroście o 50 procent w poprzednim kwartale z powodu gorączki zakupowej funduszy hedgingowych.

  Chociaż niektóre fundusze hedgingowe zmniejszyły swoje zaangażowanie w Nvidia, inni prominentni inwestorzy zwiększyli swoje udziały. Millennium Management, Citadel Advisors i Tiger Global to tylko niektóre z tych, którzy dodali akcje Nvidia do swojego portfolio. Te różne ruchy świadczą o zróżnicowanych poglądach i strategiach wśród funduszy hedgingowych.

  Dodatkowo, zauważalne fundusze emerytalne, takie jak California State Teachers Retirement System, New York State Common Retirement Fund i New York State Teachers Retirement System nieznacznie zmniejszyły swoje pozycje w Nvidia. Mimo dokonanych zmian, dalej trzymają znaczące ilości akcji, odzwierciedlając swoje trwałe zaufanie do długoterminowej perspektywy Nvidia.

  Historia sukcesu Nvidia rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem ChatGPT w listopadzie, co napędziło rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji na rynku. Żadna inna firma nie skorzystała bardziej z tej rewolucji AI niż Nvidia, której akcje wzrosły o imponujące 238 procent w ciągu roku, pomimo ostatnich zmian w inwestycjach funduszy hedgingowych.

  Ewoluujący krajobraz posiadania akcji Nvidia przez fundusze hedgingowe podkreśla dynamiczną naturę rynku. Podczas gdy niektóre fundusze zmniejszyły swoje zaangażowanie, inni pozostają niewzruszeni w swoim przekonaniu co do potencjału Nvidia. Czas pokaże, jak te decyzje inwestycyjne kształtują przyszłą trajektorię Nvidia oraz szerszej branży AI.