“Sztuka Nintendo Power” – wystawa odkrywająca historię twórczości gier wideo

“Sztuka Nintendo Power” – wystawa odkrywająca historię twórczości gier wideo

Stephan Reese, główny producent w Bungie, był kluczową osobą w Interactive Art Collection – organizacji non-profit, która zajmuje się zachowywaniem i udostępnianiem materiałów historycznych i oryginalnej sztuki z branży gier wideo. Interactive Art Collection powstało w 2021 roku i kuratowało największą znaną kolekcję oryginalnych dzieł sztuki i materiałów produkcyjnych pochodzących z magazynu Nintendo Power.

Najnowsza wystawa nosiła tytuł „Sztuka Nintendo Power” i prezentowała niemal 400 artefaktów. Miała miejsce na PAX West 2023 w Seattle. Jednym z najważniejszych elementów wystawy był Kirby’s Adventure, który zawierał panele autorstwa Kevina Brockschmidta, znanego ze swojej pracy nad Magic: The Gathering. Reeese docenił talent Brockschmidta i zauważył, że wielu artystów pracujących dla Nintendo Power również współpracowało jako artystyczni kontraktorzy.

Inną interesującą częścią wystawy były Itchy and Scratchy, przypisywane Billowi Morrisonowi, ale podpisane przez Matta Groeninga. Reese wyjaśnił, że Groening często dodawał swoje nazwisko do prac związanych z Simpsonami.

Wystawa pokazywała również oryginalne prace z Super C, nad którymi Lee MacLeod malował na fotografii. MacLeod umiejętnie wkomponowywał dodatkowe elementy w kompozycję. Star Fox, przypisane amerykańskiemu artyście Davidowi Harto, prezentowało skrupulatny proces tworzenia szkiców ołówkiem, szablonów i malowania przy użyciu taśmy klejącej. Prace Harto obejmowały również Super Mario Kart i Darkwing Duck, z każdym z nich związana była inna, unikalna technika.

Ciekawym elementem wystawy była kolekcja kopert i listów z Nintendo Power, stworzona przez dzieci i pozyskana od byłego pracownika Nintendo. Te dzieła zostały uratowane z budynku w Redmond, zanim został on zniszczony w 2010 roku. Ponadto wystawa prezentowała prace z gry The Magical Quest Starring Mickey Mouse autorstwa zmarłego artysty Dana McGowana, który był chwalony za swoją niezwykłą dbałość o szczegóły.

Na wystawie zaprezentowano również listy „Top” z Nintendo Power, przypisywane artyście o pseudonimie Orange Nakamura. Reese wyjaśnił, że artysta często pracował pod pseudonimem, co dodawało tajemniczości jego tożsamości. Inna ważna praca to Howard and Nester, stworzona przez Shujiho Imaia, pierwszego artystę, który zilustrował znane postacie. Unikalna technika Imaia polegała na bezpośrednim rysowaniu alfabetu angielskiego na stronach.

Wystawa obejmowała również model z plasteliny z Super Mario Bros. 3, który pokazywał wczesne wykorzystanie gliny polimerowej jako medium do tworzenia bryłowych obiektów. Dodatkowo, zwiedzający mieli okazję zobaczyć oryginalny kostium maskota Mario, ikoniczny przedmiot z historii Nintendo.

Wystawa „Sztuka Nintendo Power” była nostalgiczną podróżą dla miłośników gier wideo, ukazującą kreatywność i rzemiosło stojące za uwielbianymi postaciami i grami. Podkreślała również oddanie Interactive Art Collection w zachowywaniu i współdzieleniu historii branży gier wideo.