• wt.. lis 28th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sony Swordedź łatwo z kryzysem zyskowności PlayStation 5?

  ByAdrian Przechewka

  lis 20, 2023
  Sony Swordedź łatwo z kryzysem zyskowności PlayStation 5?

  Sony PlayStation 5 odniosło ogromny sukces, ale najnowsze raporty finansowe wskazują, że zyskowność konsoli maleje. Firma zgłosiła imponujące przychody w wysokości 6,6 miliarda dolarów w drugim kwartale, a PS5 stanowił znaczącą część tych przychodów. Jednak całkowity zysk operacyjny Sony utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie 339 milionów dolarów.

  Analitycy są ciekawi przyczyn tego spadku zyskowności, a zarząd Sony Group Corp podzielił się pewnymi spostrzeżeniami. Wyjaśniono, że zyskowność sprzętu PlayStation „uległa pogorszeniu” w ciągu pewnego czasu. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do tego spadku jest aktualna wartość japońskiego jena w stosunku do innych walut.

  Okazuje się, że osłabienie jena stwarza wyzwania dla Sony w zakresie pozyskiwania części do produkcji konsoli. Choć osłabiony jen może korzystnie wpływać na eksport i zwiększać zyski z wymiany walut, oznacza to również, że Japonia musi wydać więcej krajowej waluty na zakup importowanych towarów i usług. W przypadku Sony oznacza to konieczność płacenia więcej za części z powodu osłabienia jena, co skutkuje niższą zyskownością PS5.

  Hiroki Totoki, pełniący obowiązki dyrektora generalnego działu PlayStation, rzucił nieco światła na tę sytuację podczas rozmowy dotyczącej wyników finansowych za drugi kwartał. Wspomniał, że w zeszłym roku było tymczasowe zyskanie ze względu na korzystne stawki jena, które w tym roku się nie powtórzyły. Ponadto, w tym samym okresie wzrosła straty z zakupu części. Szybka dewaluacja jena jeszcze bardziej pogorszyła te problemy.

  Pomimo tych trudności z zyskownością, Sony nadal pozostaje wierny swojemu celowi wysłania 25 milionów konsoli PlayStation 5 do końca roku podatkowego w marcu 2024 r. Firma ma jeszcze blisko 17 milionów konsol do wysłania w kolejnych dwóch kwartałach, aby osiągnąć ten cel.

  Podsumowując, chociaż PlayStation 5 odnosi sukcesy dla Sony, firma boryka się z wyzwaniami utrzymania zyskowności ze względu na osłabienie jena. Jednak dzięki silnej sprzedaży i strategicznemu planowaniu Sony zamierza pokonać te trudności i nadal dominować na rynku konsol do gier.

  Pytania i odpowiedzi:

  1. Jakie były przychody Sony w drugim kwartale?
  – Przychody Sony wyniosły 6,6 miliarda dolarów, a PlayStation 5 było znaczącą częścią tych przychodów.

  2. Jaki jest całkowity zysk operacyjny Sony?
  – Całkowity zysk operacyjny Sony utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie 339 milionów dolarów.

  3. Jakie czynniki przyczyniły się do spadku zyskowności sprzętu PlayStation Sony?
  – Jednym z głównych czynników jest osłabienie jena, które utrudnia pozyskiwanie części do produkcji konsoli.

  4. Jak osłabienie jena wpływa na zyskowność Sony?
  – Osłabienie jena oznacza, że Sony musi wydać więcej swojej waluty na zakup importowanych towarów i usług, co prowadzi do wyższych kosztów części i niższej zyskowności PlayStation 5.

  5. O czym wspomniał pełniący obowiązki dyrektora generalnego działu PlayStation podczas rozmowy dotyczącej wyników finansowych za drugi kwartał?
  – Dyrektor wspomniał, że w zeszłym roku był tymczasowy zysk z wymiany walut z powodu korzystnych stawek jena, które w tym roku się nie powtórzyły. W tym samym okresie wzrosły także straty z zakupu części.

  6. Jaki jest cel Sony dotyczący wysłania konsol PlayStation 5?
  – Sony ma na celu wysłanie 25 milionów konsoli PlayStation 5 do końca roku podatkowego w marcu 2024 r. W tym celu firma musi jeszcze wysłać blisko 17 milionów konsol w kolejnych dwóch kwartałach.