• czw.. lis 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Pierwszy w historii proces przeciwko Sony w Wielkiej Brytanii: Grozi kara w wysokości 6,3 miliarda funtów

  ByMarta Bryła

  lis 21, 2023
  Pierwszy w historii proces przeciwko Sony w Wielkiej Brytanii: Grozi kara w wysokości 6,3 miliarda funtów

  Sony Interactive Entertainment stoi obecnie w obliczu znaczącego procesu sądowego w Wielkiej Brytanii, który może kosztować firmę aż 6,3 miliarda funtów (7,9 miliarda dolarów). Proces, wszczęty przez prawie dziewięć milionów użytkowników PlayStation, zakłada, że Sony nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, co prowadzi do niesprawiedliwego cennikowania cyfrowych gier i dodatków kupowanych poprzez PlayStation Store.

  Pod przewodnictwem obrońcy konsumentów, Alexa Neilla, sprawa argumentuje, że polityka Sony dotycząca ekskluzywności zakupu i sprzedaży treści cyfrowych, w połączeniu z prowizją wynoszącą 30% dla deweloperów, prowadzi do wyższych cen dla konsumentów. Neill uważa, że to nie tylko wpływa na miliony użytkowników PlayStation w Wielkiej Brytanii, ale także stanowi precedens dla sposobu działania rynków cyfrowych i ich wpływu na cennikowanie dla konsumentów.

  Pomimo próby Sony o odrzucenie sprawy, Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji orzekł, że może ona być kontynuowana. Jednak osoby, które dokonały zakupów w PlayStation Store po 2022 roku, zostały wyłączone z grupy powodowej.

  Konsekwencje tego procesu sięgają poza Sony i branżę gier komputerowych. Wznoszą ważne pytania dotyczące praw konsumentów na rynkach cyfrowych i władzy, jaką posiadają dominujące podmioty na rynku. Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, może to otworzyć drogę dla podobnych procesów przeciwko innym firmom, które stosują praktyki antykonkurencyjne.

  Sony nie odpowiedziało jeszcze na decyzję sądu ani nie złożyło żadnych publicznych komentarzy dotyczących trwającej batalii prawnej. W miarę postępu sprawy, zarówno konsumenci, jak i specjaliści z branży z niecierpliwością obserwują, jak będzie ona kształtować przyszłość rynków cyfrowych i ochronę praw konsumentów.

  Wnikliwa analiza rozpoczynającego się procesu przeciwko Sony w Wielkiej Brytanii podkreśla rosnącą kontrolę nad niesprawiedliwym cennikowaniem w cyfrowych rynkach. Potencjalne konsekwencje w branży gier komputerowych oraz poza nią sprawiają, że wynik tej sprawy z pewnością będzie miała trwały wpływ na prawa konsumentów i praktyki konkurencyjne.