Record of Lodoss War: Haiiro no Majo – Klasyczna japońska gra RPG z unikalnymi elementami

Record of Lodoss War: Haiiro no Majo – Klasyczna japońska gra RPG z unikalnymi elementami

Record of Lodoss War: Haiiro no Majo, wydane pod koniec lat 80. aż po lata 90. na głównych japońskich komputerach, może brzmieć jak Baldur’s Gate 3, ale ma swoje własne unikalne cechy, które wyróżniają je spośród innych gier. Opierając się na książkach i serii anime Lodoss, to RPG czerpie inspirację z settingu Dungeons & Dragons. Jednak zamiast korzystać z postaci z materiału źródłowego, gra pozwala graczom stworzyć swój własny zespół, składający się z maksymalnie sześciu niestandardowych bohaterów.

Proces tworzenia postaci w Haiiro no Majo przypomina klasyczne gry typu Dungeon & Dragons, takie jak Eye of the Beholder. Gracze mogą wybierać spośród różnych ras i klas, mając nadzieję na korzystne zestawy losowych statystyk, które będą wspierać ich pożądany styl gry. Ograniczone opcje dostosowywania dodają dodatkowy poziom fabularności do gry, pozwalając graczom dostosowywać się do mocnych i słabych stron swoich postaci.

Gra oferuje lochy do eksploracji i walki w formacie pierwszoosobowym. Mimo że nie jest tak wizualnie imponująca jak nowoczesne gry RPG, stałe punkty walki w Lodoss tworzą uczucie strategicznego śledztwa. Gracze muszą identyfikować zagrożenia, starannie zamykać dystans i chronić bezbronne postaci rzucające zaklęcia za pomocą postaci walczących w zwarciu.

To, co wyróżnia Record of Lodoss War: Haiiro no Majo, to nacisk na wolność i prawdziwe role-playing. Gracze mają swobodę rozwiązywania problemów na własny sposób, a nawet całkowite ich ignorowanie. Decyzje podejmowane w trakcie gry, takie jak wykonywanie zadań czy nawiązywanie sojuszy, mają bezpośredni wpływ na świat i jego mieszkańców.

Ta klasyczna japońska gra RPG na komputery osobiste oddaje istotę gier planszowych, oferując graczom kompletną przygodę na papierze. Otwarta eksploracja świata gry i nieliniowa narracja czynią ją prawdziwym klejnotem z wczesnej ery gier.