Rodzice dzieci korzystających z gry Fortnite mogą otrzymać zwrot pieniędzy

Rodzice dzieci korzystających z gry Fortnite mogą otrzymać zwrot pieniędzy

Komisja Handlu Federalnego Stanów Zjednoczonych (FTC) ogłosiła, że rodzice, których dzieci dokonały nieautoryzowanych zakupów w popularnej grze wideo Fortnite, mogą potencjalnie otrzymać zwrot pieniędzy. FTC rozpoczęła proces powiadomienia ponad 37 milionów osób poprzez e-maile o możliwości otrzymania odszkodowania w ramach ugody sądowej z firmą Epic Games, twórcą Fortnite.

Ugoda, która została sfinalizowana w marcu i obejmowała łącznie 520 milionów dolarów w postaci kar i zwrotów, dotyczy reklamacji związanych z ochroną prywatności dzieci oraz oszustwami dotyczącymi metod płatności w grze. W ramach tej ugody przeznaczono 245 milionów dolarów na zwroty dla klientów. Zwroty mają objąć wydatki związane z niechcianą wirtualną walutą o nazwie V-Bucks oraz wirtualnymi przedmiotami, takimi jak stroje i skrzynki z nagrodami.

Aby otrzymać zwrot pieniędzy, uprawnieni klienci muszą złożyć wniosek do 17 stycznia. Kryteria uprawnienia obejmują użytkowników Fortnite, którzy byli obciążani za przedmioty, których nie chcieli między styczniem 2017 a wrześniem 2022 roku, a także tych, których dzieci dokonywały nieautoryzowanych transakcji kartą kredytową między styczniem 2017 a listopadem 2018 roku. Dodatkowo, osoby, których konta zostały zablokowane po zgłoszeniu reklamacji dotyczącej błędnych obciążeń kartą kredytową, również są uprawnione.

Epic Games, w odpowiedzi na ugodę, wprowadziło dodatkowe środki ostrożności w celu zapobiegania przypadkowym zakupom. Firma oświadczyła, że będzie przestrzegać wytycznych FTC i skierowała osoby zainteresowane do specjalnej strony internetowej FTC, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat procesu zwrotu pieniędzy.

Ta ugoda stanowi największą karę nałożoną kiedykolwiek za naruszenie przepisów FTC, szczególnie dotyczących gromadzenia danych osobowych bez zgody rodziców. Jest to przypomnienie o znaczeniu ochrony prywatności dzieci i zapobiegania nieautoryzowanym obciążeniom na platformach gier online.