Citra wprowadza obsługę Vulkan dla lepszej wydajności

Citra wprowadza obsługę Vulkan dla lepszej wydajności

Emulator Citra, popularne narzędzie do gry w gry Nintendo 3DS na komputerze, niedawno wprowadził obsługę Vulkan, obiecując poprawę wydajności dla graczy. Włączenie obsługi Vulkan nastąpiło po zapowiedzi deweloperów w raporcie postępu opublikowanym w marcu.

Ta aktualizacja sprawia, że Citra dołącza do innych emulatorów, takich jak Dolphin, Ryujinx, RPCS3 i yuzu, w modernizacji systemów renderowania.

Dzięki zastosowaniu Vulkan, Citra pokazał poprawę wydajności, demonstrowanej przez różnicę między procesorem Intel Core i3-1005G1, który osiągnął wynik 75 klatek na sekundę przy użyciu OpenGL, a 115 klatek na sekundę przy użyciu Vulkan. Obecnie obsługa Vulkan jest dostępna tylko w wersji nocnej, ale można się spodziewać, że zostanie uwzględniona w głównych plikach do pobrania w przyszłości.

Oprócz poprawy wydajności, obsługa Vulkan w Citra zapewnia też lepszą kompatybilność z urządzeniami z systemem Android oraz użytkownikami systemu macOS, co jest możliwe dzięki tłumaczeniu kodu Metal na Vulkan za pomocą narzędzia MoltenVK. Aktualizacja ta ma również na celu zapewnienie wsparcia dla starszych GPU firmy AMD i innych.

Jednak, ponieważ obsługa Vulkan jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, użytkownicy powinni się spodziewać napotkania błędów lub problemów. Zespół Citra wymienił kilka zastrzeżeń, o których warto wiedzieć. Po pierwsze, obsługa Vulkan nie rozwiązuje istniejących problemów z emulacją niezwiązanymi z grafiką lub renderowaniem. Po drugie, jeśli wersja OpenGL poprawnie renderuje gry, przełączenie się na Vulkan nie powinno dawać zauważalnych różnic wizualnych. Ponadto, chociaż Vulkan zazwyczaj oferuje lepszą wydajność niż OpenGL, nie zawsze jest to prawdą dla każdego urządzenia i każdego aspektu gry.

Ważne jest również zauważenie, że obecnie Vulkan może nie mieć pewnych funkcji dostępnych w warstwie OpenGL w Citra. Na przykład, cache cieni dyskowych (disk shader cache) specyficznych dla Vulkan nie został jeszcze wdrożony, co może powodować przycięcia w trakcie rozpoczynania każdej sesji. Ponadto, nagrywanie rozgrywki za pomocą Video Dumping, a także filtrowanie tekstur i efekty post-processingowe, nie są obsługiwane w Vulkanie.

Mimo to, dodanie obsługi Vulkan w Citra to zachęcający rozwój, który zapewnia dalsze funkcjonalności i ulepszenia wydajności. W miarę postępu w implementacji brakujących funkcji, emulator będzie w stanie dostarczyć optymalne doświadczenia w grach dla entuzjastów Nintendo 3DS.