Netflix z niecelnym trafem – opiniują gracze wirtualnej rzeczywistości po premiery Squid Game VR

Netflix z niecelnym trafem – opiniują gracze wirtualnej rzeczywistości po premiery Squid Game VR

Popularny serial Netfliksa „Squid Game” stał się globalnym fenomenem, wciągając widzów w swoje trudne do wytrzymania sceny przedstawiające biednych uczestników zmuszonych do udziału w śmiertelnych grach. Jednak platforma streamingowa nie trafiła zbyt dobrze z nowym w pełni immersywnym doświadczeniem wirtualnej rzeczywistości opartym na tym show.

Doświadczenie VR zostało stworzone we współpracy z firmą Sandbox VR i umożliwia uczestnikom wejście w scenariusze z serialu, takie jak słynna gra „Czerwone światło, zielone światło” i „Przekraczanie szklanego mostu.” Gracze mogą śmiać się, gdy ponoszą porażki i są „eliminowani” w grze, rywalizując drużynowo.

Chociaż można zrozumieć chęć oferowania fanom nowych sposobów na współuczestnictwo w ich ulubionych serialach, charakter tego doświadczenia VR wydaje się sprzeczny z ideą, jaką stał się „Squid Game”. Serial zagłębiał się w złożone tematy biedoty, moralności i tego, do jakich skrajności ludzie zdolni są dla przetrwania, pozostawiając widzów z niepokojącymi pytaniami dotyczącymi własnej ludzkości.

Redukując show do serii gier, odbieramy mu głębię i moc jego opowieści, zamieniając go w zwykłą rozrywkę. Śmianie się, gdy ktoś ginie lub bierze udział w grach opartych na torturach, jest bardzo dalekie od refleksyjnego i konfrontującego doświadczenia, które zapewniał pierwowzór.

Co więcej, to doświadczenie VR niewiele wnosi w rozwinięcie świata „Squid Game”. Zamiast rozwijać skomplikowaną narrację i badać jej tematy w nowy i immersyjny sposób, po prostu korzysta z sukcesu serialu. To wydaje się być stracona okazja do stworzenia czegoś, co mogłoby nawiązywać do artystyczności i głębi oryginalnego serialu.

W świecie komercyjnego sukcesu franczyzy, nie dziwi fakt, że „Squid Game” stał się przedmiotem komercyjnych działań, w tym konkursowego show. Jednak rozczarowujące jest to, że Netflix skupia się na zarabianiu na sukcesie serialu kosztem jego artystycznej integralności.

Podczas gdy fani mogą cieszyć się z doświadczenia VR związanego z „Squid Game” jako zabawową atrakcją, ostatecznie nie uchwytne jest to, co sprawiło, że show było tak wciągające. Zamiast zgłębiać złożoność biedoty i ludzkiej natury, seriale sprowadza do zwykłej gry. To stracona okazja i szkoda dla serialu, który miał potencjał wywołania wartościowej dyskusji.