Miliony graczy Fortnite uprawnione do zwrotów w porozumieniu z firmą Epic Games

Miliony graczy Fortnite uprawnione do zwrotów w porozumieniu z firmą Epic Games

Komisja Handlu Federalnego (FTC) ogłosiła, że ponad 37 milionów ludzi może być uprawnionych do odszkodowania w ramach ugody prawnej z firmą Epic Games Inc., twórcą popularnej gry wideo Fortnite. Ugoda, która została sfinalizowana w marcu, nakłada na firmę Epic Games grzywnę w wysokości 520 milionów dolarów oraz obowiązek zwrotu pieniędzy.

Część zwrotów wynosi 245 milionów dolarów i ma na celu pokrycie kosztów niechcianej wirtualnej waluty w grze, znanej jako V-Bucks, a także wirtualnych przedmiotów, takich jak stroje i skrzynki łupu. Użytkownicy Fortnite, którzy zostali obciążeni za przedmioty, których nie chcieli między styczniem 2017 a wrześniem 2022 roku, rodzice, których dzieci dokonywały zakupów bez ich wiedzy między styczniem 2017 a listopadem 2018 roku oraz osoby, których konta zostały zablokowane po złożeniu reklamacji w swoich firmach kart kredytowych dotyczących nieprawidłowych opłat, mogą składać wnioski o zwrot środków. Termin składania wniosków upływa 17 stycznia.

Oprócz zwrotu środków, firma Epic Games będzie płacić grzywnę w wysokości 275 milionów dolarów za zbieranie danych osobowych graczy Fortnite, którzy nie mieli jeszcze 13 lat, bez zgody rodziców. Jest to największa kara nałożona na naruszenie przepisów FTC.

Epic Games zapewniła, że wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia mające na celu zapobieganie przypadkowym zakupom od czasu zakończenia sprawy w grudniu. Użytkowników, którzy uważają się za uprawnionych do zwrotu środków, zachęca się do odwiedzenia witryny FTC w celu uzyskania dalszych informacji.