Microsoft planuje opracowanie nowej hybrydowej platformy do gier w chmurze

Microsoft planuje opracowanie nowej hybrydowej platformy do gier w chmurze

W przeciekłych dokumentach z trwającej sprawy FTC v. Microsoft wynika, że Microsoft planował opracowanie nowej hybrydowej platformy do gier w chmurze do 2028 roku. Firma dążyła do osiągnięcia pełnej zbieżności swojej platformy do gier w chmurze i sprzętu fizycznego, aby dostarczyć immersyjne i innowacyjne doświadczenia w grach.

Przecieka prezentacja o tytule „Następna generacja gier w Microsoft” omawia wizję platformy do gier nowej generacji, wykorzystującej wieńcząne sukcesem urządzenie przenośne za mniej niż 99 dolarów i platformę xCloud firmy Microsoft. Ten koncept pozwoliłby na skalowanie gier z lokalnego sprzętu do chmury, podobnie jak w demonstracji Amazona z 2014 roku.

W dokumentach wspomina się o tym pomyśle jako „Cohesive Hybrid Compute” – architekturze od chmury do brzegu obejmującej układy scalone, grafikę i system operacyjny, umożliwiającej powszechne granie. Zespół sugerował współpracę z AMD w zakresie układów scalonych, potencjalnie wykorzystując grafikę Navi 5 i rdzenie procesora Zen 6. Rozważali również dodanie koprocesorów AI do uczenia maszynowego w celu uzyskania korzyści, takich jak super rozdzielczość, kompensacja opóźnień i interpolacja ilości klatek na sekundę.

Możliwy plan, przedstawiony w dokumentach, obejmuje rozpoczęcie projektowania sprzętu od 2024 roku, dostarczenie zestawów deweloperskich w 2027 roku i produkcję hybrydowych gier w chmurze od 2024 do 2026 roku. Jednak nie jest jasne, czy któreś z tych planów zostały wdrożone, ponieważ Microsoft wcześniej porzucił dedykowany model xCloud na rzecz współpracy z innymi dostawcami.

Przecieki dokumentów wskazują, że najważniejsi wykonawcy Microsoftu, w tym CEO Satya Nadella, szef Xboxa Phil Spencer i inni, brali udział w rozmowach na temat tego przedsięwzięcia. Nadella podkreślił potrzebę jednolitej wizji, stwierdzając: „Potrzebujemy jednego dużego pomysłu, który zjednoczy firmę”. Zgadza się to z rosnącym naciskiem Microsoftu na „gry oparte na chmurze”, o czym świadczy zatrudnienie Kim Swift, byłej dyrektor projektowej Google Stadia, do prowadzenia zespołu skoncentrowanego na grach z narodzinami w chmurze.

Te przecieki dokumentów rzucają światło na ambitną wizję Microsoftu dotyczącą hybrydowej platformy do gier w chmurze, choć nie jest jasne, czy i kiedy te plany zostaną zrealizowane.