Microsoft planuje strumieniowanie gier PC za pośrednictwem chmury

Microsoft planuje strumieniowanie gier PC za pośrednictwem chmury

Ostatnie plany Microsoftu dotyczące przejęcia Activision Blizzard wzbudziły zainteresowanie w społeczności graczy, ale to nie jedyna ekscytująca wiadomość. Wewnętrzne e-maile pomiędzy pracownikami Microsoftu z 2021 roku wydostały się na światło dzienne, omawiając możliwość strumieniowania gier PC przez usługę Xbox Cloud Gaming.

E-maile były odpowiedzią na już nieistniejącą usługę Stadia Google, która wówczas stanowiła potencjalne zagrożenie. Kierownictwo Microsoftu i Xboxa omawiało wykorzystanie serwerów Azure do strumieniowania gier PC poprzez chmurę. Mimo upadku Stadii, gracze mają nadzieję, że Microsoft będzie kontynuował rozwój tej funkcji.

W jednym z łańcuchów e-maili, CEO Microsoftu, Satya Nadella, udostępnił artykuł na temat planów Google Stadia dotyczących gier w chmurze. Nadella zadał pytanie, czy Microsoft zaoferuje podobną usługę dla Game Pass PC, wykorzystując serwery Azure. Jego e-mail wskazywał na możliwość przekształcenia Xbox Cloud Gaming w platformę usługową (PaaS) backend.

Phil Spencer, CEO Microsoft Gaming, odpowiedział na e-mail Nadelli, doceniając opłacalność oferowania usługi cloudowej podobnej do Stadii. Spencer wspominał o ponownym wykorzystaniu sprzętu Azure i możliwości odzyskania kosztów poprzez strumieniowanie gier PC.

Kareem Choudhry, szef Microsoft Cloud Gaming, zgodził się z uwagami Spencera i dodał, że rozwijają odpowiednie SKU Azure, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów na infrastrukturę jako usługę (IAAS) i strumieniowanie xCloud PC.

Choć te e-maile świadczą o tym, że Microsoft badał możliwość strumieniowania gier PC przez chmurę w 2021 roku, ta funkcja nie jest jeszcze dostępna dla publiczności. Istnieje możliwość, że projekt został wstrzymany po zakończeniu działalności Stadii. Jednakże, e-mail Phila Spencera sugeruje, że Stadia nie była postrzegana jako znaczący konkurent, bardziej niepokojącą było GeForce Now od NVIDII.

Decyzja o priorytetowym skoncentrowaniu się na wzbogacaniu funkcji Xbox Game Pass może wyjaśnić opóźnienie w udostępnieniu tej bardzo oczekiwanej funkcji. Strumieniowanie gier w chmurze ma potencjał do rewolucjonizacji branży gier komputerowych, a wielu graczy z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenia tego rozwiązania.

Podsumowując, chociaż Microsoft podejmuje działania w kierunku strumieniowania gier PC za pośrednictwem Xbox Cloud Gaming, ta funkcja wciąż nie jest dostępna dla ogółu społeczeństwa. Jednakże, dzięki ambitnym planom Microsoftu na przyszłość, to tylko kwestia czasu, zanim strumieniowanie gier w chmurze stanie się rzeczywistością dla wszystkich graczy.