Microsoft odkrył swoje plany dotyczące przyszłych odświeżeń Xbox i konsol następnej generacji

Microsoft odkrył swoje plany dotyczące przyszłych odświeżeń Xbox i konsol następnej generacji

Microsoft niechcący ujawnił skarbnicę informacji na temat nadchodzących odświeżeń Xbox, systemów następnej generacji i wielu innych w tym, co określane jest największym wyciekiem w historii tej firmy. Wyciekł on, gdy nieskorygowane dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej sądu w ramach trwającej sprawy Federalnego Urzędu Handlu v. Microsoft. Choć wycieki nie są rzadkością w branży gier, szczególne zainteresowanie wzbudza ten incydent ze względu na rozmiar i zakres ujawnionych informacji, które po raz pierwszy umożliwiają spojrzenie do wnętrza firmy Microsoft.

Ujawnione dokumenty, odkryte przez użytkowników forum ResetEra, wywołały spekulacje i podgrzały atmosferę związane z przyszłymi planami firmy Microsoft. Szef Xboxa, Phil Spencer, przyznał na Twitterze, że nie wszystkie informacje ujawnione w wycieku są aktualne i że czekają nas jeszcze wiele ekscytujących innowacji. Spencer zapewnił fanów, że Microsoft podzieli się prawdziwymi planami, gdy będą gotowe.

Jednym z najważniejszych wniosków płynących z wycieku jest to, że Microsoft planuje wprowadzić ulepszone wersje swoich konsol Xbox Series X/S. Wewnętrzne dokumenty ujawniają, że oczekuje się wprowadzenia odświeżonej konsoli, o kodowej nazwie Brooklin, w listopadzie. Odświeżona wersja będzie miała bardziej cylindryczny kształt, nie będzie miała napędu na dyski, a zamiast tego dysponować będzie 2 terabajtami pamięci, portem USB-C z przodu, szybszym WiFi oraz nowym kontrolerem. Cena wyniesie 499 dolarów.

W ujawnionych dokumentach wspomina się także o kolejnym odświeżeniu konsoli, o kodowej nazwie Ellewood, choć szczegóły nie są tak konkretne. Ellewood ma oferować lepszą pamięć wewnętrzną i WiFi, a cena ma wynieść 299 dolarów. Oba modele zostaną wprowadzone na rynek z 60-dniową przerwą między nimi w celu maksymalizacji sprzedaży.

Dodatkowo, ujawnione dokumenty wskazują, że Microsoft planuje wprowadzić na rynek konsolę następnej generacji w 2028 roku, która w pełni wykorzysta technologię chmury. Firma wyobraża sobie „hybrydową platformę gier”, która wykorzysta chmurę do osiągnięcia nowych poziomów wydajności, przekraczających możliwości jedynie sprzętu klienckiego.

Niespodziewanie wyciek ujawnia także zainteresowanie Microsoftu współpracą z innymi firmami działającymi w branży gier. W jednym z emaili Phil Spencer wymienił Nintendo jako „główny atut dla nas w dziedzinie gier” i wyraził chęć bardziej ścisłej współpracy. Chociaż fuzja między Microsoftem a Nintendo może nie być na horyzoncie, Spencer wyraził również poparcie dla połączenia się z Valve lub jego przejęcia, jeśli nadarzy się okazja.

Wreszcie, wyciek rozczarowuje fanów serii Elder Scrolls, ujawniając informację, że Elder Scrolls VI nie zostanie wydany przed 2026 rokiem, a będzie ekskluzywny dla platformy PC i Xbox.

Ogólnie rzecz biorąc, wyciek dostarcza fascynującego wglądu w przyszłe plany Microsoftu dotyczące Xbox, aspiracji związanych z grami w chmurze oraz zainteresowanie firmą współpracą z innymi graczami branży.