Microsoft Przecenił Popularność Baldur’s Gate 3

Microsoft Przecenił Popularność Baldur’s Gate 3

Według ujawnionego łańcucha emaili z maja 2022 roku, Microsoft znacząco przecenił popularność gry Baldur’s Gate 3. Łańcuch emaili był częścią większego wycieku informacji dotyczącego firmy Microsoft, który pojawił się podczas sprawy FTC kontra Microsoft. Phil Spencer, dyrektor zarządzający działem gier w Microsoft, omawiał potencjalne gry do wprowadzenia do Xbox Game Pass na wykresie, który udostępnił innym kierownictwu firmy.

Baldur’s Gate 3 zaskakująco zajmował niskie miejsce na liście, podczas gdy tytuły takie jak Star Wars Jedi: Survivor i Lego Star Wars: The Skywalker Saga uznano za bardziej wartościowe dla Game Pass. Powodem podanej decyzji był fakt, że Baldur’s Gate 3 zostało postrzegane jako „drugorzędną grą RPG na PC na platformie Stadia”.

Jednak Microsoft nie był jedynym, który nieoczekiwanie zaniżył prognozy dotyczące sukcesu Baldur’s Gate 3. Po trzy latach okresu wczesnego dostępu, gra została oficjalnie wydana w sierpniu i szybko stała się najwyżej ocenianą grą roku 2023. Miała również jedno z największych wprowadzeń na platformie Steam. Developer Baldur’s Gate 3, firma Larian, nawet przyznał, że liczba graczy na Steam przekroczyła ich oczekiwania.

Michael Dowse, dyrektor ds. wydawnictwa Larian, w jednym ze swoich tweetów przyznał, że Microsoft nie był jedynym, który źle ocenił sukces gry. Wskazał to na jej unikalny gatunek i podejście do rozgrywki, a także na brak wcześniejszych danych, które mogłyby przewidzieć jej wyniki.

Z łańcucha emaili wynika również, że Microsoft określił Baldur’s Gate 3 jako grę „na platformę Stadia”, mimo że jej główną platformą jest PC. Microsoft był gotów zapłacić tylko 5 milionów dolarów za wprowadzenie gry do Game Pass, co nie było najlepszą ofertą dla Larian, biorąc pod uwagę jej sukces na PC.

Larian musiał także zmierzyć się z wyzwaniem dotyczącym konsoli Xbox. Firma musiała zapewnić zgodność między konsolami Xbox Series X i S, ponieważ Xbox wymaga, aby wszystkie gry aktualnej generacji były dostępne na obu konsolach. Jednak Larian udało się znaleźć rozwiązanie w porozumieniu z Microsoft, i Baldur’s Gate 3 zostanie wydane na Xbox Series X, chociaż tryb współpracy na podzielonym ekranie nie będzie dostępny na Xbox Series S.

Ujawniony łańcuch emaili dostarcza informacji na temat sposobu, w jaki Xbox ocenia wartość poszczególnych gier oraz rozważa aspekty finansowe. Takie informacje są bezcenne w branży znaniej ze swojej tajemniczości.

Warto zauważyć, że te ujawnione maile były częścią większego wycieku informacji dotyczącego Microsoft, który wyjawił również plany firmy dotyczące konsolek, niezapowiedziane gry oraz chęć przejęcia Nintendo.

Źródło: Polygon