Nowy kontroler Xbox z funkcjami podobnymi do kontrolera DualSense od Sony

Nowy kontroler Xbox z funkcjami podobnymi do kontrolera DualSense od Sony

Microsoft przygotowuje się do premiery kontrolera nowej generacji Xbox razem z odświeżeniem środowej generacji konsoli w przyszłym roku. Informacja została ujawniona w przecieku dokumentu Federalnej Komisji Handlu (FTC) w sprawie przeciwko Microsoftowi. Kontroler o kodowej nazwie Sebile ma oferować podobne funkcje jak kontroler DualSense PlayStation 5 od Sony, w tym informację zwrotną hapticzną i wbudowane głośniki.

W listopadzie 2020 roku dyrektor generalny Microsoft Gaming Phil Spencer pochwalił kontroler DualSense, a w lipcu 2021 roku ponownie pochwalił pracę Sony nad gamepadem, sugerując, że kontroler Xbox musi nadrobić z tym obszarem.

Nowy kontroler Xbox o kodowej nazwie Sebile oferuje kilka godnych uwagi funkcji. Obsługuje Xbox Wireless 2 i Bluetooth 5.2, zapewniając większe możliwości łączności. Ponadto wprowadza możliwość bezproblemowego sparowania i przełączania się między urządzeniami, zwiększając wygodę użytkowania. Aplikacja mobilna powiązana z kontrolerem umożliwia użytkownikom zarządzanie sparowanymi urządzeniami i korzystanie z funkcji w chmurze.

Kontroler Sebile skupia się również na zrównoważonym rozwoju, oferując baterię ładowalną i wymienialną, korzystając z materiałów recyklingowych oraz zobowiązując się do naprawy i rozbiórki. Celem jest trwałość i niezawodność, dzięki modułowym joystickom i zwiększonej żywotności.

Kontroler ma zapewnić immersyjne doświadczenie w grach dzięki precyzyjnej informacji zwrotnej hapticznej, gdzie haptiki pełnią również rolę głośników. Obejmuje akcelerometr i posiada cichsze przyciski i joysticki. Funkcja podnoszenia do wybudzenia oraz znajomość ergonomicznych rozwiązań Xbox wzmacnia bliskość i zadowolenie użytkownika.

Chociaż kontroler nadrobił z informacją zwrotną hapticzną, to nie obsługuje adaptacyjnych spustów jak DualSense od Sony. Kontroler Xbox od Microsoftu wykorzystuje „impulsowe spusty” od premiery Xbox One, ale ta funkcjonalność została wykorzystana tylko w ograniczonej liczbie gier. Adaptacyjne spusty oferują bardziej zaawansowaną funkcjonalność, dodając opór, żeby symulować działania takie jak naciąganie łuku.

Nowy kontroler Xbox nowej generacji ma być wyceniany na 69,99 USD, co odpowiada obecnej cenie kontrolera. Microsoft ma nadzieję, że wprowadzenie tych nowych funkcji poprawi doświadczenie graczy na Xbox i zachęci deweloperów do wdrażania informacji zwrotnej haptycznej w swoich grach.