Microsoft rozważa wprowadzenie usługi white-label dla streamingu gier

Microsoft rozważa wprowadzenie usługi white-label dla streamingu gier

W ramach działań mających na celu ratowanie platformy Stadia, Google wprowadził usługę white-label, która umożliwiała deweloperom gier udostępnianie demo swoich produkcji przy użyciu technologii Stadia. To zwróciło uwagę Microsoftu, który pracował nad własną usługą streamingu gier na bazie chmury. Inicjatywa Google wywołała dyskusję w Microsoft, co wynika z dokumentów z trwającego sporu prawnego z Federalną Komisją Handlu (FTC).

Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, wysłał e-maile do kluczowych członków zespołu Xbox, w tym do Phila Spencera, Kareema Choudry’ego i Sarah Bond, w sprawie możliwości stworzenia podobnej usługi white-label. Co ciekawe, Nadella podzielił się artykułem z 9to5Google, który dotyczył plotek na temat tej usługi.

Kolejne e-maile wewnętrzne w Microsoftu wykazały, że firma może wykorzystać swoją platformę chmurową Azure, aby zaoferować usługę porównywalną do tego, czego Google próbuje osiągnąć z Stadią. Te e-maile wskazują także, że w lipcu 2021 roku Microsoft aktywnie pracował nad streamowaniem gier na PC i ten projekt jest nadal w toku. Dodatkowo, Microsoft niedawno podpisał umowę z firmą telekomunikacyjną EE, co sugeruje, że mogą eksplorować usługę white-label.

W jednym z e-maili Phil Spencer omówił, jak Azure może zapewnić podobne funkcjonalności do usług chmurowych Google. Spencer również wypowiedział się na temat braku postępów Google związanych ze Stadią, wyrażając zdziwienie i sugerując, że firma jest bardziej zainteresowana przekształceniem Stadii w ofertę Google Cloud niż w usługę własnego pierwszego planu.

W tych samych dokumentach z FTC potwierdzono, że porażka platformy Stadia wynikała z braku zarówno graczy, jak i gier, co prowadziło do niemożliwego do utrzymania cyklu.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że Microsoft rozważa wprowadzenie usługi white-label do streamingu gier, które ma na celu zapewnienie twórcom i firmom sposobu dostarczania gier bez potrzeby budowania własnej infrastruktury.

Źródła:
– The Verge
– Dokumenty FTC