FTC informuje graczy Fortnite o możliwości otrzymania rekompensaty

FTC informuje graczy Fortnite o możliwości otrzymania rekompensaty

Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła powiadomienia graczy Fortnite, że mogą być uprawnieni do otrzymania rekompensaty w ramach porozumienia z twórcą gry Epic Games. Porozumienie wynika z zarzutów, jakie FTC postawiło w zeszłym roku Epic Games, oskarżając go o stosowanie nieuczciwych taktyk, które miały zachęcać graczy do dokonywania niechcianych zakupów, zwłaszcza dzieci. Agencja twierdziła, że gra ułatwiała dzieciom dokonywanie nieautoryzowanych opłat i blokowała konta konsumentów, którzy zgłaszali spory w związku z tymi opłatami u swoich firm kart kredytowych.

Aby zakwalifikować się do zwrotu, osoby muszą zostać obciążone walutą w grze za niechciane przedmioty, lub muszą mieć zablokowane konto po zgłoszeniu nieprawidłowych opłat. Osoby, które spełniają kryteria zwrotu, mogą złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej FTC. Warunkiem uprawniającym do otrzymania zwrotu jest ukończenie 18 roku życia przez osoby fizyczne lub wypełnienie formularza zwrotu przez rodzica lub opiekuna nieletniego.

Mimo że wysokość zwrotów nie została jeszcze ustalona, FTC wskazało, że zatwierdzone kwoty będą zależeć od liczby złożonych roszczeń. Nie podano również terminu, w którym wnioskodawcy otrzymają zwroty.

Epic Games zgodziło się zapłacić konsumentom 245 milionów dolarów w ramach porozumienia, wraz z karą w wysokości 275 milionów dolarów za domniemane naruszenia zasad Ustawy o Ochronie Prywatności Dzieci Online. Porozumienie zakazuje również Epic Games stosowania dezinformujących projektów lub pobierania opłat od konsumentów bez ich zgody. Dodatkowo, firma nie może już blokować kont klientów w przypadku zgłoszenia sporów dotyczących nieautoryzowanych opłat.

To porozumienie jest częścią działań FTC mających na celu ochronę konsumentów w branży gier i zapewnianie bezpiecznego i uczciwego doświadczenia graczy, zwłaszcza dla młodych użytkowników. Poprzez ukaranie producentów gier za swoje praktyki, FTC dąży do ochrony konsumentów przed mylącymi i nieautoryzowanymi opłatami w ramach platform gamingowych.