37 mln osób mogą ubiegać się o odszkodowanie w związku z ugodą prawem w sprawie Fortnite

37 mln osób mogą ubiegać się o odszkodowanie w związku z ugodą prawem w sprawie Fortnite

Komisja Handlu Międzystanowego (FTC) informuje ponad 37 mln osób, które mogą ubiegać się o odszkodowanie w związku z ugodą prawem z firmą Epic Games Inc., producentem popularnej gry wideo Fortnite. Ustalenia ugodowe, które zostały sfinalizowane w marcu, wymagają od Epic Games wpłaty 520 mln dolarów kary i zwrotów w celu rozwiązania skarg dotyczących prywatności dzieci i wprowadzających w błąd praktyk płatniczych.

Jako część ugody, 245 mln dolarów zostanie przeznaczone na zwroty dla klientów. Zwrot ten ma pokryć koszty niechcianej waluty w grze, zwanej V-Bucks, a także wirtualnych przedmiotów, takich jak stroje i skrzynki z łupem. Użytkownicy, którzy zostali obciążeni opłatami za przedmioty, których nie chcieli między styczniem 2017 roku a wrześniem 2022 roku, rodzice, których dzieci nieuprawnionie korzystały z ich kart kredytowych między styczniem 2017 roku a listopadem 2018 roku, oraz osoby, których konta zostały zablokowane po zgłoszeniu nieprawidłowych opłat do firm kart kredytowych, są potencjalnie uprawnione do zwrotów.

Oprócz przewidzianego na zwroty, Epic Games musi również zapłacić karę w wysokości 275 mln dolarów za domniemane zbieranie danych osobowych nieletnich graczy Fortnite bez zgody rodziców. Kara ta jest najwyższą karą, jaką kiedykolwiek wymierzono za naruszenie przepisów FTC.

Epic Games oświadczyło, że wprowadziło dodatkowe zabezpieczenia w celu zapobieżenia niezamierzonym zakupom po zawarciu ugod: Osoby, które uważają, że są uprawnione do zwrotu, mają czas do 17 stycznia, aby złożyć swoje żądanie. FTC udostępniła dalsze informacje na swojej stronie internetowej dla osób poszukujących bardziej szczegółowych informacji na temat ugody i procesu zwrotu.