• wt.. lis 28th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Potęga gier w literaturze: Przewodnik autorstwa Carmen Marii Machado

  ByAdrian Przechewka

  lis 20, 2023
  Potęga gier w literaturze: Przewodnik autorstwa Carmen Marii Machado

  Wciągające i oryginalne odkrycie wpływu gier na twórczość artystyczną – oto, czym jest zbiór esejów Critical Hits: Writers on Gaming and the Alternate Worlds We Inhabit kuratorowany przez znaną autorkę Carmen Marię Machado. Machado, znana z takich dzieł jak Her Body and Other Parties i In the Dream House, sprawdza, jak gry wpływają zarówno na rzeczywiste, jak i wyimaginowane światy.

  Poświęcając czas na tłumaczenie tytułu książki, Machado wyjaśnia, że „critical hit” w grach wideo symbolizuje silne uderzenie, które powoduje poważne uszkodzenia. Jednakże, odnosi się także do krytycznego spojrzenia na świat oraz nawiązuje do przebojowych utworów muzycznych. Inspirowana różnymi frazami związanymi z grami wideo, Machado starannie dobrała szeroki zakres perspektyw i współpracowników, aby rzucać światło na wpływ gier wideo na wyrażanie sztuki.

  Dla Machado gry stanowią twórczą inspirację, oferującą alternatywne spojrzenie na życie i rzeczywistość, podobnie jak czytanie książek czy oglądanie filmów. Podkreśla, że gry od dawna cechuje silna fabuła, nawet w ich wczesnych dniach, przypominając o grach takich jak Curses, interaktywnej grze przygodowej z elementami fikcji. Dodatkowo, czerpie przyjemność z gier, w których pisanie zajmuje drugorzędne miejsce, pozwalając grafice i mechanice rozgrywki na błyszczenie.

  W życiu osobistym Machado gry stanowią nagrodę za wykonaną pracę lub źródło relaksu. Podczas pandemii odkryła, że granie jest bardziej dostępne i relaksujące niż czytanie, zapewniając społeczne, a jednocześnie wciągające doświadczenie w czasie izolacji.

  Omawiając powiązania między grami a fikcją, Machado przypomina eseistykę, którą napisała wiele lat temu na temat powieści Geoffa Rymana pt. „253”, rozgrywanej w londyńskim metrze. Podkreśla, że zbieżność między grami a fikcją zawsze istniała, a opowieści rozwijają się poprzez różne media. Wierzy, że przyszłość kryje w sobie nieskończone możliwości interaktywnych narracji, które zacierają granice między grami a literaturą.

  W odniesieniu do obaw zgłaszanych przez rodziców dotyczących potencjalnych negatywnych skutków grania, Machado zmienia fokus na media społecznościowe, sugerując, że platformy takie jak Twitter i Facebook miały o wiele szkodliwszy wpływ na społeczeństwo. Uważa, że większym zmartwieniem związanym ze stosowaniem ekranów jest przemęczenie oczu niż same gry. Machado dostrzega, że gry wideo porzuciły wiele negatywnych stereotypów i trwale zakorzeniły się jako forma sztuki, podobnie jak powieści i inne formy wyrazu twórczego.

  Podsumowując, Critical Hits: Writers on Gaming and the Alternate Worlds We Inhabit to fascynujące badanie trwałego wpływu gier na działalność artystyczną. Przełomowe spostrzeżenia Carmen Marii Machado zachęcają nas do zaakceptowania przecinających się obszarów gier wideo i fikcji, rozpoznając wspaniałą możliwość opowiadania historii i twórczego doświadczenia, które na nas czekają.