Cyberpunk 2077 – pierwsza gra z obsługą technologii DLSS 3.5 NVIDIA

Cyberpunk 2077 – pierwsza gra z obsługą technologii DLSS 3.5 NVIDIA

Cyberpunk 2077 ma być pierwszą grą, która obsługuje technologię DLSS 3.5 firmy Nvidia, zaawansowane narzędzie do upscalingu grafiki. Aktualizacja ma być wydana 21 września wraz z rozszerzeniem gry o nazwie Phantom Liberty i wprowadzi DLSS 3.5, aby poprawić jakość ray tracingu w grze.

DLSS 3.5 wykorzystuje innowacyjną technikę o nazwie Ray Reconstruction, opartą na sztucznej inteligencji (AI). W przeciwieństwie do poprzedników, DLSS 3.5 używa sieci AI, która została wytrenowana przy użyciu superkomputera, co pozwala generować wyższej jakości piksele pomiędzy próbkowanymi promieniami. Ta nowa technologia zastępuje tradycyjne podejście oparte na „ręcznie dostrojonych denoisers”.

Jednym z istotnych zalet DLSS 3.5 jest to, że został on wytrenowany przy użyciu pięciokrotnie większej ilości danych w porównaniu do DLSS 3. Pozwala to technologii rozpoznawać różne efekty ray tracingu i podejmować bardziej inteligentne decyzje dotyczące wykorzystania danych czasowych i przestrzennych, co przekłada się na wyższą jakość upscalingu.

W przypadku Cyberpunka 2077 te ulepszenia przekładają się na poprawione odbicia, lepsze oświetlenie globalne i lepsze oświetlenie. Aktualizacja 2.0 gry wprowadzi także pojazdowe walki i pościgi samochodowe, zmodernizowany system policyjny oraz przeprojektowane drzewka umiejętności i perków.

Co istotne, DLSS 3.5 będzie dostępny na wszystkich kartach graficznych RTX, w odróżnieniu od poprzednika, który był ograniczony do kart graficznych serii RTX 40. Oznacza to, że nawet użytkownicy starszych kart RTX 2080 będą mogli korzystać z korzyści wynikających z DLSS 3.5.

Ponadto inne gry, takie jak Portal z RTX, Alan Wake 2 i Half-Life 2 RTX: An RTX Remix Project, również mają otrzymać wsparcie dla DLSS 3.5 w przyszłym sezonie.

Podsumowując, integracja technologii Nvidia DLSS 3.5 w Cyberpunku 2077 i innych grach obiecuje poprawę jakości ray tracingu i wysoką wydajność upscalingu, co przekłada się na bardziej immersyjne doświadczenia podczas grania.

Definicje:
– DLSS (Deep Learning Super Sampling): Technologia upscalingu opracowana przez Nvidia, która wykorzystuje AI i techniki machine learningu do poprawy jakości obrazu podczas renderowania w czasie rzeczywistym.
– Ray tracing: Technika renderowania, która symuluje zachowanie promieni świetlnych, aby generować bardziej realistyczne oświetlenie i odbicia w wirtualnych środowiskach.