Ogłoszenie Baldur’s Gate 3 przekroczyło oczekiwania, mimo wątpliwości Microsoftu

Ogłoszenie Baldur’s Gate 3 przekroczyło oczekiwania, mimo wątpliwości Microsoftu

Premiera Baldur’s Gate 3 okazała się prawdziwą sensacją. Gra osiągnęła liczbę 800 000 jednoczesnych graczy na Steamie, a PC Gamer przyznał jej najwyższą ocenę recenzji od 16 lat. Jednak wyciekłe dokumenty z postępowania sądowego Microsoftu przeciwko Federalnej Komisji Handlu (FTC) ujawniły, że firma ta uznała Baldur’s Gate 3 za „drugorzędną grę RPG przeznaczoną na Stadię” i sądziła, że można ją kupić za 5 milionów dolarów, aby wypełnić platformę PC Game Pass.

Zaskakująco nawet twórcy w Larian Studios mieli wątpliwości co do sukcesu gry. Dyrektor ds. wydawniczych w Larian Studios, Michael Douse, odpowiedział na wyciekłe komentarze, mówiąc, że nie był zaskoczony niskimi oczekiwaniami ze strony Microsoftu. Wyjaśnił, że nie było dostępnych danych pozwalających przewidzieć, jak dobrze Baldur’s Gate 3 będzie się sprzedawać. Jednak określenie gry jako „drugorzędnego RPG na PC dla Stadii” wydaje się niekompetentne, biorąc pod uwagę, że jest to kontynuacja wysoko uznanej serii Baldur’s Gate, uwielbianej przez graczy na PC.

Z wyciekłych dokumentów wynikało, że Microsoft szukał gier do włączenia do abonamentu Xbox Game Pass. Rozważano takie gry jak Jedi Survivor od Electronic Arts, które oszacowano na koszt około 300 milionów dolarów. Pospieszne poszukiwanie czołowych gier dla usług Xbox wynikało z 16-miesięcznej przerwy między premierami, spowodowanej opóźnieniem gry Starfield, którą szef Xboxa, Phil Spencer, określił jako „sytuację katastroficzną”.

Co ciekawe, Baldur’s Gate 3 zdobył większe uznanie zarówno wśród krytyków, jak i graczy niż Starfield po swojej premierze. Ten sukces wzbudził spekulacje, że wcześniejsza data premiery gry dotyczyła nie unikania konkurencji, ale przekonania, że Baldur’s Gate 3 może być lepsze od Starfield pod względem jakości.

Mimo wątpliwości ze strony Microsoftu i Larian Studios, Baldur’s Gate 3 przekroczył oczekiwania. Wyciekłe dokumenty ujawniły również inne plany i dyskusje w ramach Microsoftu, takie jak e-mail od Phila Spencera wyrażający zainteresowanie nabyciem Nintendo lub Valve, a także szczegóły dotyczące nowego kontrolera Xboxa i planów odświeżenia konsoli Xbox Series X. Spencer skomentował wycieki, wyrażając rozczarowanie, że praca zespołu została podzielona w taki sposób i obiecując ujawnienie prawdziwych planów w odpowiednim czasie.

Podsumowując, Baldur’s Gate 3 przewyższył oczekiwania, zdobywając szerokie uznanie i przyciągając ogromną liczbę graczy. Wątpliwości wyrażone przez Microsofta i samych twórców okazały się błędne, cementując pozycję gry jako jednego z najbardziej udanych RPG-ów w ostatnich czasach.