Baldur’s Gate 3 od Larian Studios zaskakuje swoim sukcesem po wyjściu z wczesnego dostępu

Baldur’s Gate 3 od Larian Studios zaskakuje swoim sukcesem po wyjściu z wczesnego dostępu

Baldur’s Gate 3, opracowany przez Larian Studios, niedawno opuścił wczesny dostęp i odniósł wielki sukces po pełnym premierowym ukończeniu. Gra osiągnęła szczytową liczbę 875 343 jednoczesnych graczy na platformie Steam, co czyni ją jedną z największych gier tego roku. Ten wynik przekroczył oczekiwania dewelopera, a założyciel Larian Studios, Swen Vincke, przyznał, że oczekiwali maksymalnie 100 000 graczy.

Sukces Baldur’s Gate 3 był niespodzianką dla wielu, w tym dla Microsoftu. W wycieku e-maila z maja 2022 roku, Microsoft określił grę jako „drugą rundę PC RPG na platformie Stadia”, niedoceniając jej potencjału. E-mail zawierał również wykres oceniający nadchodzące gry pod kątem potencjalnego uwzględnienia w usłudze abonamentowej Game Pass od Microsoftu. Baldur’s Gate 3 został oznaczony mianem „Hub”, ostatni na liście, podczas gdy inne gry oceniano na podstawie ich „czynnika wow”.

W odpowiedzi na brak dużych gier na platformie Xbox, dyrektor Xboxa, Phil Spencer, polecił swoim pracownikom zajęcie się tą luką. Uznał, że sytuacja była wynikiem nieudanego planowania i realizacji produkcji, podkreślając konieczność regularnego wydawania nowej zawartości. Microsoft przewidywał, że Larian Studios mogłoby oczekiwać około 5 milionów dolarów za uwzględnienie Baldur’s Gate 3 w Xbox Game Pass, w porównaniu do oczekiwanych 300 milionów dolarów za Star Wars Jedi: Survivor.

Początkowo Baldur’s Gate 3 planowano wydać na platformie Google Stadia i Windows PC. Jednak z powodu niepowodzenia Google Stadia, gra została wyłączona z tej platformy. Dodatkowo, gra nie miała zaplanowanego wydania na Xbox ze względu na problemy z trybem współpracy na podzielonym ekranie na Xbox Series S. Dopiero później, po sukcesie gry, Microsoft zgodził się na wydanie Baldur’s Gate 3 na Xbox bez funkcji współpracy na podzielonym ekranie na Xbox Series S.

Mimo początkowego niedocenienia, Baldur’s Gate 3 stało się teraz wielkim sukcesem i planuje się wydanie na konsolach Xbox jeszcze w tym roku.
Źródła:
– SteamDB
– PC Gamer