• śr.. lis 29th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Baidu przestawia się na układy Huawei AI – Konsekwencje i perspektywy

  ByAdrian Przechewka

  lis 21, 2023
  Baidu przestawia się na układy Huawei AI – Konsekwencje i perspektywy

  Baidu, wiodąca chińska firma sztucznej inteligencji (AI), zrezygnowała ze swojego długoletniego partnerstwa z Nvidia, zamawiając procesory sztucznej inteligencji od Huawei. Ten ruch jest odpowiedzią na rosnącą presję ze strony Stanów Zjednoczonych oraz nowe przepisy wprowadzone w październiku, które zaostrzają ograniczenia dotyczące eksportu układów i narzędzi chipowych do Chin.

  Wartość zamówienia wynosi około 450 milionów juanów (61,83 miliona dolarów) i obejmuje 1600 procesorów Huawei 910B Ascend AI. Choć te procesory stanowią alternatywę dla układów Nvidia A100, nie muszą osiągać takiej samej wydajności. Niemniej jednak, są znaczącą krajową alternatywą dla chińskich firm technologicznych, takich jak Baidu.

  Ta decyzja ma ogromne implikacje dla Baidu i odzwierciedla ewoluującą dynamikę na rynku układów AI. W miarę zmian w krajobrazie regulacyjnym, Baidu poszukiwało alternatywnego rozwiązania, aby zapewnić stabilne dostawy układów AI. Choć procesory Ascend nie zastąpią bezpośrednio produktów Nvidia, są wiarygodną opcją w obliczu rosnących niepewności w łańcuchu dostaw.

  Procesory Ascend Huawei zyskały uznanie jako niezawodna krajowa alternatywa w Chinach, ponieważ zmniejszają zależność kraju od zagranicznej technologii. Partnerstwo między Huawei a Baidu zwiększy kompatybilność między modelem AI Ernie Baidu a procesorami Ascend Huawei, umacniając tym samym rolę Huawei w kształtowaniu przyszłości zakupu układów AI w Chinach.

  Huawei, jako chiński gigant technologiczny, inwestuje znacznie w swoje możliwości krajowej produkcji układów scalonych, dążąc do odrabiania strat wobec zagranicznej konkurencji. Jego zdolność do tworzenia procesorów, co zostało zaprezentowane w nowym smartfonie, podkreśla zaangażowanie firmy w rozwój technologiczny pomimo międzynarodowych ograniczeń.

  Wraz z kontynuowanymi skutkami restrykcji Stanów Zjednoczonych dotyczących zagranicznej technologii, Huawei zajmuje unikalną pozycję do skorzystania z rosnącego popytu na krajowe alternatywy. Państwowe firmy w Chinach są aktywnie zachęcane do zastępowania zagranicznej technologii krajowymi rozwiązaniami, co dodatkowo przyspiesza wzrost Huawei na 7-miliardowym krajowym rynku.

  Co więcej, odrodzenie jednostki projektowej chipów Huawei – HiSilicon – przyczynia się do sukcesu firmy w dziedzinie technologii półprzewodnikowych. HiSilicon dostarcza procesory produkcji chińskiej do kamer monitorujących i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłości zakupu układów AI w Chinach.

  Podsumowując, decyzja Baidu o przejściu z Nvidia na procesory Huawei AI, w obliczu rosnącej presji ze strony Stanów Zjednoczonych, świadczy o zmieniającym się krajobrazie na rynku układów AI. Procesory Ascend Huawei oferują krajową alternatywę, zmniejszając zależność od zagranicznej technologii i współgrając z celem Chin polegającym na osiągnięciu samowystarczalności technologicznej. Dzięki postępom w technologii półprzewodnikowej Huawei ma znakomitą pozycję do kształtowania przyszłości zakupów układów AI w Chinach.