Apple AirTag – Rola i ryzyko

Apple AirTag – Rola i ryzyko

Apple AirTag zdobył popularność jako przyjazne dla konsumentów urządzenie do śledzenia, i nawet otrzymał poparcie największego departamentu policji w Stanach Zjednoczonych. Nowojorscy urzędnicy zachęcali mieszkańców do korzystania z AirTagów do śledzenia swoich pojazdów w celu zwalczania wzrastającej liczby kradzieży samochodów w mieście. Szef patrolu NYPD, John Chell, zalecił ludziom umieszczenie AirTaga w swoich samochodach, a organizacja non-profit Association for a Better New York rozdała 500 AirTagów w ramach wsparcia tej inicjatywy.

AirTagi to małe urządzenia, które pozwalają użytkownikom śledzić swoje rzeczy, takie jak klucze, bagaże i plecaki, za pomocą aplikacji „Znajdź mój” na ich iPhone’ach. Te urządzenia o wartości 29 dolarów okazały się skuteczne w pomaganiu ofiarom kradzieży w odnajdywaniu ich skradzionych pojazdów i zgłaszaniu ich potencjalnego położenia policji.

Jednak kradzieże samochodów nie ograniczają się tylko do Nowego Jorku. Narodowe Biuro ds. Przestępstw Ubezpieczeniowych doniosło, że w zeszłym roku skradziono ponad 1 milion pojazdów w Stanach Zjednoczonych, co stanowi wzrost o 7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Popularność „wyzwania” na TikToku, które pokazuje widzom, jak ominąć stacyjki samochodowe, przyczyniła się do tego problemu, a szczególnie podatne na to były samochody marki Hyundai i Kia.

Bakersfield w Kalifornii był liderem w przypadku skradzionych pojazdów na jednego mieszkańca przez trzy kolejne lata, z ponad 900 zgłoszonymi kradzieżami na 100 000 mieszkańców. Pomimo korzyści wynikających z korzystania z AirTagów do śledzenia skradzionych samochodów, istnieją potencjalne negatywne skutki związane z ich użyciem.

AirTagi emitują sygnał Bluetooth, który wykorzystuje losowe iPhone’y do przekazywania sygnałów, co czyni je bardzo niezawodnymi dzięki powszechnemu użyciu iPhone’ów w całym kraju. Jednak doszło do incydentów, w których konfrontacje przerodziły się w przemoc po tym, jak właściciele skradzionych samochodów zlokalizowali swoje pojazdy za pomocą AirTagów. W niektórych przypadkach domniemani złodzieje oddali strzały lub pokazali broń, co skutkowało obrażeniami i nawet śmiercią.

Dodatkowo, AirTagi były nadużywane do śledzenia nieświadomych osób, co czyni je narzędziem dla prześladowców i oprawców. Pozew zbiorowy złożony w San Francisco zwracał uwagę na ten problem, cytuje doniesienia o zabójstwach, w których oprawcy używali AirTagów do śledzenia swoich ofiar. Były także przypadki, w których ludzie byli śledzeni bez ich wiedzy, tak jak w incydencie z udziałem modelki Sports Illustrated Swimsuit Brooks Nader w Nowym Jorku.

W obliczu tych obaw, Apple uznaje konieczność zapewnienia większego bezpieczeństwa AirTagów. Firma ta blisko współpracuje z grupami ds. bezpieczeństwa i organami ścigania, aby aktualizować ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i zapobiegać niechcianemu śledzeniu.

W sumie, AirTagi oferują wygodny sposób śledzenia rzeczy i pomagają zapobiegać kradzieżom, ale ich używanie niesie także potencjalne ryzyko. Świadomość zalet i wad jest niezbędna, aby użytkownicy mogli podejmować informowane decyzje dotyczące ich stosowania.